Uroczysta Msza Święta, odsłonięcie pomnika ofiar „marszu śmierci” ze stycznia 1945 r. 28.01.2018

Dziś w naszej kaplicy odprawiona została uroczysta Msza Święta. Celebrował ją, zaproszony do juszkowskiej parafii przed księdza proboszcza, ksiądz biskup Zbigniew Zieliński. Mszę odprawiono w intencji ofiar „marszu śmierci” ze stycznia 1945 r. – więźniów niemieckiego obozu koncentracyjnego KL Stutthof.

Po mszy przedstawiciele władze Gminy Pruszcz Gdański uroczyście odsłonili pomnik ku czci ofiar „marszu śmierci”. Poświecił go ksiądz biskup Zbigniew Zieliński. Inicjatorem budowy pomnika jest nasza parafia oraz pani Wójt Magdalena Kołodziejczak a ufundowała go Gmina Pruszcz Gdański.

Relacja z uroczystości odsłonięcia pomnika w TVP3 Gdańsk

Nasz gość poświęcił również znajdującą się przy dawnej kaplicy cmentarnej tablicę, upamiętniającą zmarłych przed 1945 r. mieszkańców obecnie wsi Juszkowo, pochowanych na cmentarzu przy zniszczonym pod koniec Drugiej Wojny Światowej kościele protestanckim a także ossuaria z ich szczątkami, znajdującymi się w kaplicy.

Inne informacje

Send Us A Message