Ogłoszenia parafialne Objawienie Pańskie 06.01.2022 r.

Obrzęd ogłoszenia daty Wielkanocy

Drodzy bracia i siostry, chwała Pańska objawiła się pośród nas i zawsze będzie się objawiać, aż do powtórnego przyjścia Chrystusa. W rytmie i wydarzeniach czasu,   wspominamy   i  przeżywamy  tajemnice  zbawienia.

Centrum całego roku liturgicznego jest Święte Triduum Męki, Śmierci i Zmartwychwstania Pańskiego, które osiąga szczyt w Niedzielę Zmartwychwstania.

W tym roku Wielkanoc będziemy obchodzili 17 kwietnia. W każdą niedzielę – Paschę tygodnia, Kościół święty uobecnia wielkie wydarzenie, przez które Chrystus zwyciężył grzech i śmierć. Ze świąt Paschalnych wypływają wszystkie święte dni: Środa Popielcowa, rozpoczynająca Wielki Post przypada w tym roku 2 marca. Wniebowstąpienie Pańskie 29 maja. Zesłanie Ducha Świętego 5 czerwca. Uroczystość Najświętszego  Ciała  i  Krwi  Pańskiej  16 czerwca.

W dniu 27 listopada przypada pierwsza Niedziela Adwentu. Równocześnie w święta Matki Bożej, Apostołów, świętych i we Wspomnienie Wiernych Zmarłych, Kościół pielgrzymujący na ziemi głosi Paschę swojego Pana. Chrystusowi, który był, który jest i który przychodzi, Panu czasu i historii, niech będzie wieczna chwała przez wszystkie wieki wieków. Amen. 

1. Przeżywamy dzisiaj Uroczystość Objawienia Pańskiego zwaną w naszej tradycji Świętem Trzech Króli i z tej racji zachęcam aby po Mszy zabrać z koszyczka poświęconą kredę i oznaczyć w tradycyjny sposób drzwi naszych domów i mieszkań pisząc litery: “C+M+B” oraz rok bieżący. Napis oznacza “Christus mansionem benedicat” i symbolizuje błogosławieństwo Chrystusa dla domu. W tym roku kolęda parafialna odbywa się na dwa sposoby. Tradycyjnie w domach – plan kolędy jest wywieszony na drzwiach, w gablotce i na stronie internetowej, ale proszę aby potwierdzić smsem czy osobiście przyjęcie kolędy. Od 20 stycznia będą odprawiane Msze Święte dla mieszkańców poszczególnych ulic połączone ze spotkaniem kolędowym. Plan tych Mszy  zostanie podany później.

2. Nasza parafia liczy ok. 3000 mieszkańców. W roku 2021 odbyło się  w naszej kaplicy 57 chrztów (w roku 2020 chrztów było 38). 20 parafian odprowadziliśmy na drogę do wieczności (2020 – 13 parafian). W roku 2021 jedenaście par zawarło sakramentalny związek małżeński (2020 – 2 par). Do Pierwszej Komunii Świętej przystąpiło 61 dzieci (2020 – 59 dzieci). Do Sakramentu Bierzmowania przystąpiło 31 młodych ludzi ( 2020 – 42 osób). W 2021 rozdano ok. 18 tys. Komunii Świętych.

Wszystkim ofiarodawcom i dobrodziejom naszej wspólnoty parafialnej za  złożone ofiary, uczynione dobro i modlitwy oraz za wszelkie przejawy życzliwości składam serdeczne Bóg zapłać.

Inne informacje

Send Us A Message