Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa 20.06.2019 r.

1. Obchodzimy dzisiaj Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa. Pamiątkę ustanowienia Najświętszego Sakramentu obchodzi Kościół w Wielki Czwartek. Święto Bożego Ciała, które wyrosło z adoracyjnego kierunku pobożności eucharystycznej rozwijającej się na Zachodzie od przełomu XI i XII w., przeżywane jest natomiast w czwartek po uroczystości Trójcy Świętej. Bezpośrednią przyczyną jej ustanowienia były objawienia bł. Julianny z Cornillon. Pod ich wpływem bp Robert ustanowił w 1246 r. święto Bożego Ciała dla diecezji Liége. W 1252 r. legat papieski rozszerzył je na Germanię, natomiast papież Urban IV w 1264 r. napisał bullę „Transiturus”, w której ustanowił to święto dla całego Kościoła. Śmierć papieża przeszkodziła ogłoszeniu bulli, a tym samym wprowadzeniu święta w całym Kościele. Dokonał tego Jan XXII (1334 r.), a Bonifacy IX polecił w 1391 r. wprowadzić święto Bożego Ciała wszędzie, gdzie jeszcze nie było ono obchodzone. W Polsce jako pierwszy polecił obchodzić to święto bp Nankier w diecezji krakowskiej w 1320 r.
Podczas odnowy liturgicznej zamiast tradycyjnej nazwy święta Bożego Ciała wprowadzono nową nazwę: uroczystości Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa. Jest to święto całego Kościoła, który powstaje i gromadzi się podczas „łamania chleba”. W tym dniu ulicami miast i wsi przechodzą procesje eucharystyczne do czterech ołtarzy, przy których adorując Najświętszy Sakrament, wnikamy w tajemnicę Eucharystii. Udział w procesji jest dla nas sposobnością do wyznania świadectwa wiary. Procesja wyruszy w naszej parafii bezpośrednio po Mszy o godz. 10.00 i przebiegać będzie trasą: od kaplicy ul. Raduńską w dół do ul. Sportowej i dalej do świetlicy gminnej gdzie po procesji zostanie odprawiona cicha Msza Św. ( Porządek procesji jest następujący : krzyż i akolitki, ministranci, poczty sztandarowe, dzieci komunijne, dziewczynki sypiące kwiatki i Najświętszy Sakrament).

2. Zapraszam do przeżywania Oktawy Uroczystości Bożego Ciała szczególne zaproszenie kieruję do asysty procesyjnej. W piątek procesja po Mszy o godz. 18.00, w sobotę po Mszy o godz. 8.00 a w najbliższą niedzielę po sumie parafialnej o godz. 10.00

3. Z racji Oktawy Bożego Ciała w najbliższy piątek nie ma postu.