Ogłoszenia parafialne – Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa 08.06.2023r.

1. Obchodzimy dzisiaj Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa. Pamiątkę ustanowienia Najświętszego Sakramentu obchodzi Kościół w Wielki Czwartek. Święto Bożego Ciała, które wyrosło z adoracyjnego kierunku pobożności eucharystycznej rozwijającej się na Zachodzie od przełomu XI i XII w., przeżywane jest natomiast w czwartek po uroczystości Trójcy Świętej. Bezpośrednią przyczyną jej ustanowienia były objawienia bł. Julianny z Cornillon. Pod ich wpływem bp Robert ustanowił w 1246 r. święto Bożego Ciała dla diecezji Liége. W 1252 r. legat papieski rozszerzył je na Germanię, natomiast papież Urban IV w 1264 r. napisał bullę „Transiturus”, w której ustanowił to święto dla całego Kościoła. Śmierć papieża przeszkodziła ogłoszeniu bulli, a tym samym wprowadzeniu święta w całym Kościele. Dokonał tego Jan XXII (1334 r.), a Bonifacy IX polecił w 1391 r. wprowadzić święto Bożego Ciała wszędzie, gdzie jeszcze nie było ono obchodzone. W Polsce jako pierwszy polecił obchodzić to święto bp Nankier w diecezji krakowskiej w 1320 r. Podczas odnowy liturgicznej zamiast tradycyjnej nazwy święta Bożego Ciała wprowadzono nową nazwę: uroczystości Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa. Jest to święto całego Kościoła, który powstaje i gromadzi się podczas „łamania chleba”. W tym dniu ulicami miast i wsi przechodzą procesje eucharystyczne do czterech ołtarzy, przy których adorując Najświętszy Sakrament, wnikamy w tajemnicę Eucharystii. Udział w procesji jest dla nas sposobnością do wyznania świadectwa wiary. Po Mszy o godz. 10.00 wyruszy procesja eucharystyczna do czterech ołtarzy. Procesja w tym roku przebiegać będzie od kościoła ulicą Raduńską w górę ponad obwodnicą do ulicy Jaśminowej, dalej do ulicy Łąkowej a następnie do ulicy Raduńskiej i w dół do Urzędu Gminy na ulicy Zakątek. Tam będzie ostatni ołtarz i Msza na zakończenie procesji.(Porządek procesji jest następujący : krzyż i akolitki, ministranci, poczty sztandarowe, dzieci komunijne, dziewczynki sypiące kwiatki i Najświętszy Sakrament).

2. W Oktawie Bożego Ciała zapraszamy na adorację Najświętszego Sakramentu o godz. 17.30, która zakończona będzie o godz. 18.00 nabożeństwem eucharystycznym, tylko w niedzielę po Mszy o godz. 10.00 procesja wokół kościoła. Zapraszam na te procesje w Oktawie asystę procesyjną oraz dzieci i dziewczynki sypiące kwiatki.

3. Jutro w piątek, z racji Oktawy Bożego Ciała, Ks. Abp Tadeusz Wojda udzielił dyspensy od pokarmów mięsnych, warunkiem jest modlitwa w intencji powołań kapłańskich i zakonnych.

  4. Zapraszamy do wzięcia udziału w dwudniowej pieszej pielgrzymce do    miejsca narodzin Bł. Doroty w Mątowach Wielkich. Początek i zapisy w Bazylice Mariackiej w Gdańsku 9 czerwca – Msza o godz. 6.30

5. Urząd Gminy Pruszcz Gdański  informuje, że w dniu 14 czerwca o godz. 15:30 w siedzibie Urzędu przy ul. Zakątek 1 w Juszkowie, na dużej Sali konferencyjnej ( parter) odbędzie się spotkanie z dostawcą usług światłowodowych realizującym inwestycje telekomunikacyjne na terenie Juszkowa. W związku z tym zapraszamy mieszkańców z ulic: Raduńska,  Ogrodowa, Działkowa, Wierzbowa, Bukowa, Krótka, Szczęśliwa, Storczykowa, Liliowa, Różana,  Leśna, Jaśminowa, Zakątek, Wrzosowa, Firmowa, Sportowa, Akacjowa Chabrowa, Makowa, Jarzębinowa, Urocza, Rumiankowa na w/w spotkanie. W związku z ograniczonymi możliwościami lokalowymi prosimy o wytypowanie przedstawicieli poszczególnych ulic, którzy będą uczestniczyć w spotkaniu.”

Inne informacje

Intencje różańcowe na lipiec 2024 r.

PAPIESKIEJ ŚWIATOWEJ SIECI MODLITWY Za duszpasterstwo chorych. Módlmy się, aby sakrament namaszczenia chorych dawał osobom, które go przyjmują i ich bliskim moc Pana i aby

Send Us A Message